SEPTEMBER LASTEAIAS

MESIMUMMIDE TEGEMISED SEPTEMBRIS.

1. septembril – TARKUSEPÄEVAL käisid Mesimummid tarkusepäeva rännakul Kohtla-Järve pargis. Kaasa võeti ka sõber Karu. Koos uuriti ja vaadeldi puid, uudistati tiigivees toimuvat ja mängiti tarkust nõudvaid mänge. Mänguväljakul tehti ka veidike sporti: roniti, turniti redelitel ja joosti võidu. Kui kõht tühjaks läks, peeti maha ka väike piknik puuviljadega.

**********************
Septembri esimesel nädalal käisid Mesimummid Toila Oru pargis jalutamas. Lapsi tervitasid pargi väravas kaks valget pargivalvurit karu, kes juhatasid lapsed suure päkapikkude kuuse juurde. Paljud lapsed nägid ka kuuse otsas päkapikude tuttimütsi vilksatamas.
Imetleti suurt kivi kuhu peale mahtusid terve rühma lapsed peale. Roniti üles saja kolmeteist-kümnest trepiastmest, mis viis lapsed pargi dendroaeda.
Lossiaias imetleti ja võrreldi õitsevaid roose ning vaadeldi purskkaevu vett.
Rannas ehitasid poisid suurtest lamedatest kividest maja ja aeda. Tüdrukud otsisid auguga õnnekivisid. Korjati ka kive lasteaeda meisterdamiseks.
Aeg möödus kiiresti ja peagi asuti tagasiteele lasteaeda.

**********************
Vanavanematepäeval kutsusid Mesimummid oma vanaemad-vanaisad lasteaeda mängima ja meisterdama. Lapsed valmistasid ette ka väikese eeskava laulu ja luuletustega. Hommikupoo- likul tehti koos õpetajaga küpsisekooki. Kõik lapsed olid ametis, määriti hapukoort ja asetati küpsised kihiti üksteise peale ning kaunistati külmutatud marjadega. Üllatus valmis, viidi see lasteaia kööki õhtut ootama.
Oli tore ja vanavanemad olid rahul ning õnnelikud. Lapsed ootavad ka edaspidi vanavanemaid lasteaeda mängima.
**********************
Septembrikuu eelviimasel nädalal külastasid suured ja väiksed Mesimummid Margi kodu. Margi isa võttis kõiki lahkesti vastu ja näitas nende kodus elavaid linde ja loomi. Lastele meeldis kõige rohkem must pärlkana, kelle sulestik oli tavalise kanaga võrreldes kohevam. Üllatuseks oli ka, et pärlkanad munevad väikseid beeže mune.
Loomadest said lapsed tuttavaks tšintšillaga, keda oli võimalus süles hoida ja paitada. Arvati, et ta on jänese moodi, aga kõrvad on lühemad ja saba vastupidiselt hoopis pikem. Kasukas oli aga nii pehme ja siidine.
Mark näitas ka isa valmistatud suurt puust rongi, mille vagunitesse oli ema sellel aastal lilled istu-tanud. Vaadeldi, kuidas kasvavad ploomid, pirnid ja õunad puul. Paljud lastest elavad korter-majas ja teadsid seni,et puuvilju saab ainult poest.

MÕMMID SEPTEMBRIS

JALUTUSKÄIK TOILA PARGIS.

Septembrikuu esimesel nädalal toimus väljasõit Toila parki. Meie rühma laste jaoks oli see esimene
väljasõit. Lapsed olid ootusärevuses, sest oli see ju esimene kord kui me sõitsime bussiga. Seadsime end mugavasti istuma, kinnitasime turvavöö ja sõit algaski. Eelnevalt olime vestelnud lastega, kuidas viisakalt ja ohutult bussis käituda. Toila saabudes seadsime sammud lossiplatsi poole. Vaatlesime pargi kaunist loodust ja otsisime silmadega suure kuuse otsast oravaid. Oravaid me ei näinudki,aga avastasime, et tore on pugeda puu alla peitu ja ise mängida oravaid. Veidi aja pärast sättisime end jälle ritta ja jalutuskäik läks edasi üle jõe mäkke. Jõudsime pikka väsitavat mäkketõusu lõpuks lossiplatsile. Vaatasime purskkaevu ja nautisime rooside ilu. Pikast jalutuskäi- gust oli kõht tühjaks läinud ja oligi aeg kergeks terviseampsuks. Näksisime porgandit ja õuna ning liikusime mäest alla mere poole.Mere ääres oli tore kivisid loopida ja kännu peal jalgu puhata. Aeg läks ruttu ja oligi aeg bussi peale kiirustada. Õhtul jutustasid lapsed vanematele seiklusrikkast päe-
vast kaunis Toila pargis.

SIILIKESED SEPTEMBRIS

SEPTEMBER OLI MEILE TEGUS JA HUVITAV ERINEVATE ÜRITUSTE POOLEST.
6. SEPTEMBRIL TOIMUS VÄLJASÕIT TOILA. LAPSED VAATASID TUTTAVAID PUID, TAIMI. TORE, ET EELMISTEST VÄLJASÕITUDEST OLI MEELES- SÕNAJALG. KORDASIME ÜLE MÕISTED: JÕGI, SILD,
TIIK, MERI.
8. SEPTEMBRIL OLI MEIL KÜLALISEKS DARJA VANAEMA, KES JUTUSTAS LASTELE MUINASJUTTU. TÄHISTASIME VANAVANEMATE PÄEVA.
22. SEPTEMBRIL VÕTSIME OSA TERVISTEDENDAVATE LASTEAEDADE SÜGISJOOKSUST.
27. SEPTEMBRIL ANDSIME OMA PANUSE ETTEVÕTLIKU LASTEAIA HÕBEMEDALI SAAMISEKS. TOIMUS MEIE TEGELUS KEELEKÜMBLUSKABINETIS, KUS KÜLALISED NÄGID, KUIDAS MEIE LAPSED ÕPPETEGEVUSE KÄIGUS KASUTASID SUURT IT TAHVLIT.
28. SEPTEMBRIL TOIMUS VÄLJASÕIT KAUKSI . RMK MATKARAJAL
TUTVUSTAS ÕPETAJA LASTELE SEENI, PUID, TAIMESTIKKU. TEEMAKS OLI : KIRJU SÜGIS”.

TERVISLIKKUS SIPSIKUTE RÜHMAS

Kiuste halbadele ilmadele ja levivatele viirustele püüame hoida ja tugevdada laste tervist ja soodustada laste igakülgset arengut tervislikkuse suunas. Üritame võimalikult palju iga ilmaga väljas käia.
Juurvilja nädalal tutvustasime lastele erinevaid juurikaid, õpetajal olid kaasas seemned ja peet, porgand, kartul, kapsas, kõrvits ja kabatšokk. Lapsed ei suutnud mõista kuidas ikka nii väiksest seemnest nii suur juurvili kasvab. Jutustasime, kui palju selleks tööd tuleb teha. Taime tuleb joota ja sööta (vesi ja väetis.)
Tegime ka juurvilja maitsmise päeva, kõige rohkem maitses porgand. Kuna lapsed on veel väikesed, siis valmistasime ise lastele tervisliku vitamiinisalati, et haigused kallale ei kipuks.

TEGUSAD ÕUNAKESED

OMA TEHTUD SALAT ON KÕIGE MAITSVAM
Meie rühma üheks küljeks on tervislik eluviis. Nädala planeeringus oli salati valmistamine. Kuna uurisime erinevaid puuvilju, siis otsustasimegi teha puuviljasalati. Lapsed varustasime puuviljade, nugade ja kokkadelt tõime ka lõikelauad. Lastega arutasime kuidas on õigem teha, kas kõik koos, või väiksema grupina. Lähtudes sellest, et noad on väga teravad, siis oli parem teha väiksemate gruppidena. Nii tore oli jälgida, kuidas üks poistest enne tükeldama hakkamist nuusutas puuvilja aroomi ja kiitis selle heaks. Külli ja Arde hoolsa pilgu all ning õpetusi kuulates tükeldasid lapsed puuviljad parajateks suurusteks ning Kaie aitas salati kokku segada. Lapsed tahtsid kohe seda proovida. Ega siis laste soovile saa vastu olla. Proovisid lapsed selle ära ja olid igati nõus, et oma valmistatud puuviljasalat on kõige parem.
Salatit valmistades said lapsed teada, kuidas on ohutu noa kasutamine. Leppisid kokku, kes millal on tükeldamas ja õppisime ka seonduvat sõnavara.
MEIE ÕPETAJATEPÄEV RÜHMAS
Kuidas veel tähistada meeldivalt õpetajatepäeva, kui mitte koos lastega kooki valmistades. Õpetaja Kaie arutas lastega, mida on vaja poest muretseda, kui tahetakse midagi küpsetada. Nad uurisid, millist teravilja kasutatakse saia ja leiva valmistamisel. Uued mõisted olid nisu ja rukkis. Õpetaja Kaiel olid kaasas õunad, mida lapsed juba päris oskuslikult tükeldasid. Koos vaadati ka retsepti, kus olid toodud välja erinevad kogused ja komponendid, mida selleks vaja läks. Loendati mune, jahu klaase, suhkrut ja vett. Kõik said ka tainast segada. Valmis segatud õunakoogi tainas sai ahjus küpsetatud. Ahjust võttes oli see ilus ja kuldne. Laste arvates oli see maitsev. Taas oli lastel üks huvitav kogemus saadud.

TEGUSAD KRÕLLID SEPTEMBRIS
September on vahva kuu. Suvi hakkab lõppema, lapsed lähevad kooli, lehed värvuvad kirjudesse sügistoonidesse ja lasteaias algab jälle vilgas töö. Ka vanavanematele on september üks tähtsamaid kuid aastas. Eelmisel aastal tähistasid Krõlli rühma lapsed esimest korda lasteaias koos vanavanematega Vanavanematepäeva. Meisterdasime ja maiustasime vanaemade küpsetistega.
Sellel aastal, vanavanemate soovidele vastu tulles, korraldasime sportliku ürituse õues. Lapsed, emad, isad, vanaemad, vanaisad said võimelda, panna proovile oma orienteerimisoskused ning kui kõhud olid juba tühjaks joostud hakkasime grillima ja maitsma vanavanemate toodud head ja paremat. Mõnusat peotuju ei suutnud rikkuda ka sügisene vihmasabin ega tuulepoiss.
Peo lõppedes küsisime lastelt ja vanavanematelt:”Mis teile kõige enam meeldis?”, olid vastused erinevad. Kellele meeldis joosta, kellele palli visata, kellele mõistatust lahendada, kellele naelu paku sisse haamriga taguda aga kõige populaarsem vastus laste seas oli GRILLIDA.

AITÄH ARMSAD VANAVANEMAD, ET TULITE JA SELLE TOREDA PÄEVA KOOS MEIEGA VEELGI ERILISEMAKS MUUTSITE.